OSTVARI SVOJU MAŠTU !

Rasvjeta bazena

Zašto osvjetljavati bazensku vodu? Postoji nekoliko razloga. Prvo, zbog sigurnosnih razloga, a drugo kako bi dobili ugodniji ambijent bazena navečer i po noći. Konačno, treće, svjetla u bojama mogu pretvoriti kupanje u bazenu u nevjerojatan, fantastičan ugođaj.

Najnovije tehnologije s velikom brzinom dolaze u svim sferama života. Razvoj inovativnih rješenja za podvodne rasvjete bazena nisu iznimka.

Postoje dvije vrste osvjetljenja - klasična i dekorativna. U prvom slučaju je mekana osvjetljavajuča rasvjeta, dizajnirana da naglasi prirodnu ljepotu bazena. U drugom -voda je obojena raznim bojama svjetla, koje se stalno mijenjaju i stvaraju iluziju stalnog pokreta.

Osvjetljenje izlazi iz bazena. To je zbog činjenice da voda dobro provodi svjetlost. Ako pokušate osvjetliti vodu bazena izvan, većina će se svjetlosti reflektirati od njegove površine. Ali svjetlo, koje dolazi iznutra iz stupca vode, gotovo nesmetano izlazi i u mogućnosti je istaknuti ne samo vodu bazena, već i određeni prostor oko bazena.

Kako se svjetla montiraju u vodi, to moraju zadovoljiti vrlo određene zahtjeve.

Prvo, moraju biti vodootporni. Drugo, ne smijemo zaboraviti da je voda - odličan provodnik, tako da treba biti isključena svaka mogućnost strujnog udara kupača. U tu svrhu koriste se različite metode: povećana izolacija i brtvljenje kabela, korištenje niskonaponske mreže, kao i sustava u kojima vodljivi dijelovi ne reagiraju s vodom (optička vlakna).

Sada o tom, koji se uređaji koriste u ove svrhe. Uz tradicionalne halogene podvodne reflektore i već više rasprostranjene i napredne sustave rasvjete - LED i optička vlakna.

Počnimo s tradicionalnim halogenim reflektorima, pogotovo jer i dalje zauzimaju vrlo značajan segment tržišta.

Refletori mogu biti ugrađeni ili montirani na površinu betona. Ako su ugrađeni  u beton, svi elementi rasvjete moraju biti planirani i ugrađeni unaprijed.

Podvodni reflektor sastoji se od kučišta reflektora, halogene žarulje snage od 50W do 300W sa pripadajućim kabelom i transformatorom 220/12V, jer su sva rasvjetna tijela dizajnirana (iz sigurnosnih razloga) do 12V. Najčešće su smješteni u zid bazena po principu da reflektor od 300W pokriva površinu 15-25 m2 bazena, reflektor žarulje od 100 W - 10-12 m2. Uobičajeno da se reflektori postavljaju na dubini od 40-70 cm.

Za osvjetljenje bazena halogena rasvjeta vrši svoj zadatak prilično dobro. Situacija se komplicira, ako se želi dobiti učinke boja. Tada se koriste filteri u boji koji smanjuju intezitet svjetla do 50%. U tu svrhu je bolje koristiti LED rasvjetu. LED diode kao izvora svjetlosti razlikuju se od tradicionalnih žarulja, posebno po tome, što mogu bez ikakvih filtera emitirati svjetlo određene boje. To je vrlo povoljno za stvoranje određenih svjetlosnih efekata.

Ali LED reflektori imaju i dalje cijeli niz drugih prednosti. Prije svega, oni su iznimno izdržljivi. Njihov životni vijek je 100 tisuća h, odnosno 11 godina neprekidnog rada, dok konvencionalna halogena žarulja samo 1200 h. Zamjena podvodne žarulje - nije jednostavna. Postavljanje LED diode praktički eliminira ovaj problem.

Osim toga, LED diode troše deset puta manje energije nego halogene žarulje. Da, LED sustav je sada puno skuplji od tradicionalnih žarulja. Ali pri eksploatacije imamo više uštede od plaćenih troškova. Ušteda je to veća,što bazen radi.

I, naravno, da ne spominjem optičko vlakno, koje sada postaje sve popularnije diljem svijeta.  To je osvjetljenje bazena i drugih vodenih sadržaja i superiorni su u rasvjeti bazena. Osim toga, odlični su po pitanju apsolutne sigurnosti.

Optičko vlakno za rasvjetu bazena je u stvari i sam projektor. U projektoru se sjedinjuju deseci optičkih vlakana, od kojih je svaka okrunjena sa sitnom lećom - optički element oblikovanja izlaska zrake svjetlosti. Izvor svjetla se na taj način ne pohranjuju u bazenu i može biti smješten bilo gdje.

Optičko vlakno provodi samo svjetlo, a ne i električnu energiju. Osim toga, optičko vlakno apsolutno nema topline. No, sami mogu djelovati na vrlo širokom rasponu temperatura i imaju visoku mehaničku čvrstoću.

Optička vlakna su fleksibilna. To nam omogućuje riješiti mnoge tehničke probleme s kojima se susrećemo u razvoju rasvjetnih projekata. Svjetlo moguće prenijeti kroz zidove, savijati oko prepreka i uvijek dovesti ga gdje je to potrebno. Iz tog razloga, projektiranje takvih sustava je uvijek pojedinačno, a rezultat je jedinstven.

Naravno, optičko vlakno, kao sustav rasvjete je skuplje od tradicionalne rasvjete. Ali, to je puno više ekonomičan i izdržljiv sustav, jer umjesto više svjetiljki zahtijeva samo jedno svjetlo, čija dugovečnost je ogromna. I zamijena je jednostavna. Rastuča popularnost optičkih sustava rasvjete za bazene ne nudi samo ekonomičnost, estetiku, trajnost, već i apsolutnu sigurnost.

Tehnička dokumentacija rasvjete ima i oznaku IP (Ingress Protection), koji se sastoji od dvije znamenke. Prvi broj označava stupanj zaštite uređaja od prašine i stranih tijela. Druga oznaka označava stupanj zaštite od vlage. Bazenska rasvjeta mora imati najviši indeks zaštite - IP68. Broj 6 predstavlja potpunu zaštitu od prašine i stranih objekata, a brojka 8 - potpuno vodootpornost.

Upravljanje

Moderna tehnologija pruža gotovo neograničene mogućnosti u kontroli svjetla. A bazen nije iznimka. U najjednostavnijem slučaju dovoljno je prekidač ili dimer, instaliran u prostoriji uz bazen ili u tehničkom sobi. Također možete koristiti daljinski upravljač, uključujući i onaj koji je u stanju plivati ​​zajedno sa svojim vlasnikom.

U slučaju svijetlosti u bojama ili mjenjanju boja treba koristiti složeniju tehniku​​. Svako svjetlo ili grupe svjetala povezanih u sistem sa programom za mijenjanje boje svijetla zahtjeva svoj uređaj. Palenje/gašenje I startanje programa može biti preko daljinskog upravljača ili višekanalnog uputnika, montiranog u strojarnici bazena. Uređaj ima automatski način rada i kontrole, kao i audio sistem, s kojim možete spojiti CD/MP3 player i promijeniti tempo reprodukcije kombinacije boja u ritmu s glazbom.

Konačno, za stvoriti doista kvalitetnu predstavu rasvjete, potrebni su posebni elektronički uređaji (kontroleri), koji pretvaraju signale iz računala. To jest, uz pomoć na računalu određenih programa, koji se prenose na kontrolere za ručni ili automatski način reprodukcije. Pri tome je moguće kontrolirati neograničen broj lampi i promjene boja, te neogranićen broj kombinacija.

Kod optičkih vlakana s obzirom na svjetlovodni sustav, učinci boja obično se postižu rotiranjem motora sa posebnim svjetlostnim filtrima ili projektorom sa 3- ili 4 - LED diode u bojama.