Čišćenje bazena i dezinfekcija vode

Dezinfekcija vode u bazenu

Kakva treba biti voda u bazenu? Pa, naravno, ugodna u svakom pogledu: čista, bistra, sigurna od kemijskih i bioloških zagađivača. Za razliku od voda u prirodi vode u bazenima nisu u stanju samo- čišćenja i regeneracije, te time sva odgovornost za to pada na ramena svojim vlasnicima ili zaduženom osoblju.

Važnost redovite dezinfekcije vode bazena je očevidna. Za počinemo sa punjenjem neprovjerenom vodom iz slavine ili vodom iz bunara. Mehanička nečistoća, tvrda voda, željezo i sl. garantirano nije bistro voda.

Stvaranjem povoljnih uvjeta za kupanje, mi na taj način stvoramo povoljno okruženje za razvoj mikroorganizama. Na primjer: svaki posjetitelj bazena za pola sata boravka u vodi nadopunjuje njegov sastav za više od 30 tisuća mikroorganizama, koji na ugodnoj temperaturi, a još bolje na suncu, povećavaju svoj broj eksponencijalno. Osim bakterija i virusa, kupač donosi u vodu i oko 0,5 g organske tvari u obliku kozmetike, čestica kože i drugo. Sve to  stvara ružan film na površini vode I plodno tlo za mikroorganizme. To ne znači da bi se održali čista voda trebate, primjerice, smanjiti temperaturu vode na razinu katastrofalne za mikroorganizme ili napraviti temeljitu dezinfekciju svakog posjetitelja bazena. Tretman vode u bazenu se svodi na niz jednostavnih uzastopnih redovitih aktivnosti, koje će osigurati vodu odgovarajuće kvalitete (poput  pitke vode) i održavati te parametre na odgovarajućoj razine konstantno. Dakle, čistu vodu u bazenu čine tri glavna faktora: učinkovitu recirkulaciju vode, filtriranje i dezinfekciju vode. Proučimo ih pojedinačno.

Recirkulacijski sustav bazena

Cirkulacija vode u bazenu ostvaruje se recirkulacijskim sustavom bazena. Moderna oprema uključuje zatvoren sustav recirkulacije, čime je omogučeno dugo vremena ne mijenjati vodu bazena. Glavni zadatak recirkulacijskog sustava bazena, ili kako ga nazivaju, “kružni sustav” odnosi se na usis vode iz bazena, njegove filtracije i sterilizacije, a zatim povrata i distribucije tretirane vode. Voda u bazenu mora biti u potpunosti filtrirana I sterilizirana za određeno vremensko razdoblje. Tablica 1 prikazuje ovisnost režima cirkulacije u odnosu na vrstu bazena.

TABLICA 1

     Tip bazena                      Vrijeme filtracije vode, sat

   Komercijalna                                          4

   Polu-komercijalna                                 6

   Privatna                                                    8

Za efektivnu obradu voda se mora uzeti s površine bazena, gdje se stvara film  organske tvari (čestice kozmetike, ulja i sl.), a sa dna bazena se uklanjaju veće ćestice  onečišćenja koje su pale na dno. Za čišćenje površine vode koristimo skimere ili preljeve, a za čišćenje dna bazena - tzv  čistaće. Ovisno o sistemu cirkulacije vode imamo skimerne bazene ili preljevne bazene.

Za povratak tretirane vode u bazen koristimo mlaznice s podesivim kutem povrata vode. Pri smještanju mlaznica je važno da se postave tako u cilju izbegavanja stvaranja tzv mrtvih zona. Kod skimernih bazena mlaznica se nalazi nasuprot skimera, dok kod preljevnih bazena se postavljaju ravnomjerno na dno. Usput, kod skimernih bazena sistem mlaznica nudi najbolju raspodjelu temperature vode u bazenu.

 

Osim ovih aktivnosti, potrebno je povremeno promijeniti dio vode u bazenu sa svježom vodom. Prema standardu za javne bazene mora biti promjeneno 5 % vode na dnevnoj bazi.

Recirkulacijski sustav bazena uključuje pored cirkulacije vode (skimeri, mlaznice) cirkulacijsku pumpu, sustav za pročišćavanje i filtriranje vode, kao i sustav cjevovoda koji povezuje sve komponente te sustav napajanja vodom i sustavom ispusta vode u kanalizaciju. Ovi sustavi su smješteni u posebne prostorije zgrade (što je tipično za velike komercijalne bazene) ili ukopano blizu bazena u predmontirani kompaktni sustav  filtracije.

Filtriranje vode

Dizajnirana je kako bi se osiguralo uklanjanje krutih tvari iz vode bazena, kao i otoplenih tvare koju uzrokuje mutnu vodu. Usisom vode (skimmer, preljev bazena, podni odvod) voda dolazi do sistema filtracije.

U ovisnosti od vrste filter-medija, razlikujemo pješčane filtre, filter sa kartušama i disk filtri. Kod pješčanih filtera kao filtracijski medij koristi se kvarcni pijesak. Veličina zrna pijeska odabire se u skladu s velicinom filtra, što korespondira  o režimu recirkulacije vode u bazenu.

Pješčani filtri pružaju stupanj pročišćavanja do 50 mikrona. Prednosti pješčanih filtera odlikuju se u širokom rasponu trajnosti. Uz redovitu uporabu tokom cijele godine pijesak se zamijenjuje jednom godišnje. A ko se bazen koristi tijekom sezone - jednom u 3-5 godina. Osim toga odlikuje ih i prilično jednostavan rad. Mehaničko onečiščenje postupno začepljuje filter, koje se ogleda u njegovoj propusnoj sposobnosti. Posljedica toga je povećan pritisak koji se očitava na manometru, te ako vrijednost tlaka prelazi normalu, potrebno je povratno očistiti filtar. To se izvodi tako postavljanjem ventila filtra na položaj povratnog ispiranja. Voda za nekoliko minuta kreće unatrag (tj od dolje prema gore), pijesak ispušta i oslobađa  nataložene nečistoče te ih ispire u  kanalizaciju. Zatim se ručica ventila postavlja u položaj ispiranja gornjeg dijela filtra (ako je primjenjivo na dotičnom modelu filtra). Nakon toga ručica ventila se postavlja u položaj filtracije I time uspostavlja normalan tok vode od gore prema dolje.

Uložci filtra (kartuše) su elementi od papira ili plastike. Prvi – za jednokratnu upotrebu, drugi – za višekratnu upotrebu jer se uložak može ispirati. Ispiranje filtra može se provesti i na ručnom i automatskom načinu rada. Stupanj pročišćavanja vode u sustavu kartuša ovisi o poroznosti kartuše i najčešče je od 20 do 50 mikrona.

Princip rada disk filtra temelji se na  filtriranju vode kroz niz dobro komprimiranih plastičnih diskova koji tvore element filtra. Na površini od svakog diska dijagonalno se protežu brazde  trapezoidnog I drugih oblika, čime se osigurava visoka učinkovitost filtracije. Nakon ispiranja disk filtera diskovi su potpuno čisti te povratom u svoj ​​prvobitni položaj i dalje normalno filtriraju vodu.

Drugi parametar, na koji treba obratiti pozornost kod filtriranja vode je vrijeme filtriracije. U privatnom bazenu se preporuča uključiti sustav filtracije na 8-12 sati dnevno tijekom rada bazena. U javnim bazenima potrebno dvadeset i četiri sata za filtriranje vode.

Koagulacija

Bez obzira na djelotvornost filtra, njegove mogućnosti su ograničene granulacijom sredstva za filtriranje. Dimenzije čestica koji zagađuju vodu, mogu biti i manje od mogučnosti filtriranja filtra ili čak otopljene vodi. Čestice manje od mogučnosti filtriranja filtra, su uvijek prisutne u vodi, te stvaraju zamućenje poput magle​​.

Male čestice se talože vrlo sporo. Brzina kojom se talože te čestice po Stokes zakonu - brzina taloženja je proporcionalna kvadratu polumjera čestica pri istim uvjetima. Vidi tablicu 2 :

 TABLICA 2

Radijus čestice          Vrijeme taloženja za 1 cm

  10 mikrona                                31.03 sek

    1 mikrona                                 51,7 minuta

   0,1 mikrona                               86,2 sata

  0,01 mikrona                              259 dana

  0.001 mikrona                           100 godina

Tablica pokazuje vrijeme potrebno za spuštanje (talozenja) čestice u tekućini za 1cm ovisno o njegovoj veličini. Negativan utjecaj zamućenosti nije samo neugodan estetski dojam, več glavna negativan utjecaj je značajno smanjenje učinkovitosti dezinfekcije vode kada se koristi UV sterilizacija. Osim toga, mutnoća potiče rast bakterija. Mutnoća vode u bazenu može biti zbog raznih razloga: pojavom fitoplanktona i izoplanktona, oksidacija s klorom i kisikom i reakcija željeza s manganom, organske nečistoće koje donose u vodu bazena kupači (kozmetika, čestice kože, ulja itd ), Za suzbijanje zamučenosti koristi se metoda koagulacije, što znači da primjenom koagulanta u vodi bazena dolazi do zgrušavanja manjih čestica u veće koje se drže zajedno u obliku većih grudica i pahuljica te se talože na dnu bazena ili ih filter može isfiltrirati. Kao  koagulanti se općenito koriste polivalentne soli metala (željezo, aluminij), kao i u vodi organsko topive visoko molekularne spojeve polimere, na primjer, poliakrilamid. Za razliku od anorganskih, polimerni koagulanti se nazivaju flokulanti. Doziranje koagulanata ovisi o pH vode, količini i prirode suspendiranih tvari kao i o vrsti koagulanta. I još, pri korištenju koagulanta na bazi metala mora se kontrolirati ​​zaostali sadržaj u vodi. Koagulant (flokulant) se doda izravno u vodu bazena u skimer (pri ručnom doziranju) ili u sustav filtracije ispred filtra (pri automatskom doziranju).

Dezinfekcija vode

Međutim, samo koagulacija i filtriranje vode  ne mogu riješiti sve problem. Osim krutih tvari i sedimenata bazeni sadrže I otopljene organske (i anorganske) spojeve koji su štetni za zdravlje ljudi, a da ne spominjemo razne mikroorganizme. Za dezinfekciju vode uglavnom se koristi metoda oksidacije, pri čemu se u vodu uvodi snažno oksidacijsko sredstvo, koje razlaže neželjeni tvari te se produkti te razgradnje koaguliraju i zatim filtriraju. U ta sredstva spadaju ozon, klor, aktivni kisik, brom ili njihove kombinacije. Postoje I bez oksidacijske metode dezinfekcije, ali o njima kasnije.

Za učinkovitu dezinfekciju vode reagenti bi trebali imati produljeno djelovanje, odnosno, nakon primjene reagensa s baktericidnim svojstvima oni bi trebali djelovati što je moguće duže. Sjetite se da je svaki novi kupač  donosi 30 tisuća mikroorganizama u samo pola sata u vodu bazena. Osim toga, reagensi moraju biti dovoljno stabilna u agresivnim uvjetima okoliša: oscilacijama temperature, UV zračenju i tako dalje. I naravno, moraju biti agresivni na mikroorganizme i što manjeg mogućeg utjecaja na ljudski organizam. Idealan dezinficiens u svakom pogledu ne postoji, ali kombinacija nekih od njih može dati dobar rezultat.

Prije nego što se upoznamo s različitim metodama dezinfekcije potrebno je normalizirati pH vode, koja izravno utječe na učinkovitost dezinficienata. Činjenica da je na niskim pH 5,0-6,0 učinkovito djeluju dezinficijenti koji se temelje na kloru, i koagulanti. No pri većem pH od 8,0 klor slabo djeluje te da bi se održala potrebna razina dezinfekcije potrebno je značajno predozirati što utječe na svojstva vode. Pri visokim pH vode i naročito kod tvrde vode može nastati taloženje kamenca u bazenu i njegovim sistemima filtracije, osobito u toploj vodi, što pogoršava rad filtra. S druge strane, previše mekana voda i niski pH može uzrokovati koroziju metalnih djelova bazena, kao i za samu školjku bazena. PH raspon 7,2-7,6 izabran je za kompromis vode bazena.

Dakle, jedan je od najčešćih, dokazanih metoda dezinfekcije je kloriranje. Pod kontrolom svih parametara vode i razumnog doziranja klora njegov utjecaj je puno manji nego što se o tome govori.  Miris klora nije posljedica nepovoljnih svojstava klora nego posljedica nepravilnog doziranja, sušenje, crvenilo i peckanje kože su posljedica predoziranja klora te ne kontroliranja pH vrijednosti. Konstantan pH mora se održavati tjekom kloriranja - kalcijev hipoklorit (klor) povećava pH.

Prije uvođenja bazena u pogon provodi se tzv inicijalno kloriranje. U vodu se dodaje klor od oko 5-10 mg slobodnog klora na 1 litru vode. Takva doza brzo uništava mikroorganizme i oksidira organske spojeve. U bazenu se održava razina slobodnog klora na 0,3-0,6 mg/l. Ta razina slobodnog klora u vodi održava se pomoću reagensa za stabilizaciju klora, radi negativnog utjecaja ultraljubičastog zračenja i topline. S vremena na vrijeme, nakon niza toplih dana ili obilnih kiša, ili nakon intenzivne upotrebe potrebno je provoditi "šok" kloriranje. To podrazumijeva dodavanje u vodu 4-5 puta veću dozu klora.

Za praćenje i podešavanje kvalitete vode u ručnom načinu rada koriste se posebni ispitni setovi sa reagens tabletama. Ova metoda se uglavnom koristi za male privatne bazene. U velikim komercijalnim bazenima koriste se automatski sistemi mjerenja i doziranja, koji sveobuhvatno kontroliraju nekoliko parametara vode (pH, razinu rezidualnog klora, te ukupnu razinu klora, redoks-potencijal).

Glavni parametar za kontrolu efikasnosti  dezinfekcije je vrijednost redoks potencijala vode. On karakterizira stupanj djelovanja oksidacijskog procesa. Tablica 3 pokazuje vrijeme preživljavanja mikroorganizama pri određenoj vrijednosti redoks potencijala.

 TABLICA 3

Redoks potencijal                      VrijemeE - Coli,

           mV                                                  min

      450-500                                               167

      500-550                                                 6

      550-600                                                1.7

      700-750                                               0.2

Kloriranje danas, možda, jedina metoda dezinfekcije s produljenim učinkom. Njegova primjena je obvezna za javnim bazenima i, u principu, poželjno kod privatnih bazena. Međutim, količina klora se može smanjiti na 0,3 mg/l i koristiti ga u kombinaciji s drugim metodama dezinfekcije.

Ozonizacija

Ozon je snažan prirodni oksidant, mnogo puta jaći od aktivnog klora, ubija bakterije i viruse, čak i one koje klor ne može uništiti. Na primjer, ozon koliforme bakterije (E.Coli) ubija pri koncentraciji ozona od 1 mg/l u roku od 5 sekundi. Klor pri istoj koncentraciji treba najmanje 15 sekundi. Ozon osim dezinfekcijskog svojstva ubrzava koagulaciju koloidnih tvari i suspenzija, a njegova učinkovitost, za razliku od klora, ne ovisi o pH vrijednosti. Međutim, ozon je vrlo nestabilan spoj i raspada se vrlo brzo. Kako bi se produžilo dezinfekcijsko djelovanje potrebno je dodavati određenu količinu klora (po stopi od 0,3 mg/L slobodnog klora). Upotreba ove metode je ograničena na relativno visoku cijenu ozon generatora.

Još jedan prirodni oksidant je aktivan kisik. Iako njegov oksidirajući učinak znatno niži od gore navedenih metoda, to se naširoko koristi za dezinfekciju privatnih bazena.  Pozitivna svojstva ove metode je ugodna kvaliteta vode: bez mirisa i alergijskih reakcija. Aktivni kisik, osim toga, potiskuje vitalnu aktivnost mikroflore u bazenu. Međutim, također je nestabilan i zahtijeva "podršku". Važno je imati na umu da je klor i aktivni kisik se ne koriste istovremeno jer međusobno se poništavaju.

Radi toga nakon sok tretmana klorom, potrebno je nakon nekog vremena ponovo nastaviti sa  standardnim tretmanom aktivnim kisikom

Dezinfekcija bromom

Privatni bazeni i SPA bazeni koriste sredstva na temelju broma. Brom nije vrlo jak oksidans, ali je dovoljno stabilan u agresivnim uvjetima okoliša: UV, visoke temperature i pH fluktuacijama, i, dobro se slaže s klorom.

Dezinfekcija vode UV zračenjem

Najisplativiji način dezinfekcije, jer ne zahtijeva reagense. Koristi se u kombinaciji s kloriranjem, jer nema produljenji učinak. Metoda je upitna pri povećanoj mutnoće vode. Tada postoji značajno smanjenje dezinfekcijskog učinka. Prikljućuje se na sustav filtracije prije dozirajućih uređaja.

Elektrokemijska dezinfekcija

Još jedan način za dezinfekciju vode u bazenu - metoda elektrokemijske dezinfekcije. Elektroliza - jednostavan i genijalan process, koji omogućuje da se dobiju sredstva za dezinfekciju – kloride iz zaslanjene vode u bazenu. Kad voda prolazi kroz komoru s elektrodama, između elektroda proizvodi se aktivni klor i ozon i mikrokolicina kisika, koje proizvode dezinfekcijski učinak.

Algicidi

Poseban je problem s vodom u bazenu je pojava algi. Rast algi potiće visoka temperature, izloženost suncu, povećana zamućenost i nedostatak dezinficijensa. Najjeftiniji i najučinkovitiji način da se spreći rast algi u bazenu je tretirati bazen algicidom. Određena količina algicida mora uvijek biti prisutna u bazenu vode i redovito dodavana. Zidovi bazena moraju se redovito čistiti od prljavštine i održavati potrebnu razinu aktivnog klora u vodi.

Ako se ipak pojave problemi -  zamučenost radi algi, treba poduzeti sljedeće korake: očistiti bazen mehanički napraviti "šok" tretman s klorom ili aktivnim kisikom s dodatkom algicida I flokulanata, i očistiti filter. Posljednja stvar, na koju treba obratiti pažnju. Postoje različiti algicidi koji se kombiniraju odnosu na različite vrste dezinficijensa (klora, ozona, aktivni kisik). Ako se ne kombinira algicid sa odgovarajućim dezinficijensom, njegova upotreba biti će neučinkovita.